مرکز پژوهشی و فناوری آلومینیوم

مرکز پژوهشی و فناوری آلومینیوم ۱۳۹۸-۲-۱۵ ۰۹:۱۵:۱۲ +۰۰:۰۰

عنوان طرح:

 راه اندازی مرکز تحقیقات فناوری  آلومينيوم

1- بخش معرفي

آلومينيوم پس از فولاد، بيشترين توليد و مصرف را در جهان دارد. بطوریکه ميزان مصرف آن به تنهايى بیش از مجموع فلزات غيرآهنى ديگر می باشد. آلومينيوم به علت ويژگيهاى منحصر بفرد و کاربرد فراوان در صنايع هوا فضا، کشتى‌سازى، حمل و نقل، نظامى، ساختمان، تجهيزات الکتريکى و بسته‌بندى مواد غذايى در دنيا مورد توجه قرار گرفته و حتى آن را فلز قرن 21 ناميده‌اند. با توجه به مصرف روز افزون و نياز رو به رشد آلومينيوم، زمينه مناسبى جهت سرمايه‌گذارى در توسعه صنعت آلومينيوم فراهم شده است. در نمودار زیر میزان مصرف فلز   آلومينيوم اولیه در سالهای 2011 تا 2013 در کشورهای مختلف دنیا نشان داده شده است.

*

بر اساس استراتژی توسعه صنعت آلومینیوم کشور و با توجه به سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران (تهيه شده توسط وزارت صنایع و معادن) دستیابی به مقام برتر در منطقه برای تولید آلومینیوم اولیه درحدود 1.5 میلیون تن در پایان برنامه پنجم توسعه اجتناب ناپذیر بوده است که متاسفانه نه تنها این امر محقق نشده است، بلکه بدلیل عدم بکارگیری فناوریهای نوین و به روز جهانی و عدم وجود مراکز تحقیق و توسعه علمی و تخصصی باعث افت شدید تولیدات و سقوط چندین رتبه ای ایران در رده بندی جهانی تولید  آلومينيوم شده است.

ارزش افزوده توليد آلومینیوم به لحاظ انرژى‌بر بودن آن زياد بوده و توسعة صنايع آلومينيوم، جايگاه ويژه‌اى در اقتصاد و صنعت به خود اختصاص داده است. ارزش افزوده آلومينيوم، پنج برابر فولاد مى‌باشد. افزايش صادرات غيرنفتى و ايجاد فرصت‌هاى شغلى جديد، داراى اهميت بالايى در توسعه کشورست، که با توجه و اهتمام جدى به صنعت آلومينيوم، گام‌هاى ارزشمندى در اين راستا برداشته خواهد شد. از جمله اهداف استراتژيک صنعت  آلومينيوم می توان به دستيابى و استفاده از تکنولوژى‌هاى پيشرفته در بخشهای مختلف صنعت آلومينيوم (از اکتشاف و استخراج گرفته تا تولید قطعات خاص و قطعه زنی)،رعايت ملزومات توسعه پايدار، متوازن و همه‌جانبه در طرح‌هاى توسعه اي، اولويت سرمايه‌گذارى در توسعه صنعت آلومينيوم به عنوان انرژى‌برترين صنعت در سواحل جنوب کشور، اشاره کرد. از جمله سياست‌هاى کلى صنعت حمايت از توسعه ظرفيت و احداث واحدهاى جانبى صنعت آلومينيوم، و صنایع پایین دستی در جهت افزایش بهره وری می باشد.از دیگر اهداف می توان به توليدرقابتى فلز آلومينيوم با قيمت مناسب، کيفيت مطلوب و تحويل به موقع محصول،تأمين نياز داخلى کشور به فلز آلومينيوم، کسب سهم بازار بيشتر در صادرات آلومينيوم، به منظور توسعه صادرات غيرنفتى و درآمد ارزى با صادرات، ايجاد فرصت‌هاى شغلى مناسب مستقيم و غيرمستقيم در صنايع بالا‌دستى و پائين‌دستى،احداث و توسعه ظرفيتواحدهاىتوليدکننده مواد اوليه مورد نياز کارخانجات ذوب آلومينيوم، با کمک بخش خصوصى، و به حداقل رسانیدن مشکلات زیست محیطی صنایع  آلومينيوم اشاره کرد.

برخی از نقاط ضعف این صنعت عبارتند از :طولانى‌شدن زمان اجراى پروژه‌هاى توسعه اي، افزايش هزينه‌هاى سرمايه‌گذارى و قديمى‌شدن تکنولوژيها مورد استفاده، ارتباط نه چندان قوی بین صنعت، دانشگاه و مراکز پژوهشی، محدوديت ذخاير بوکسيت کشور و توليد محدود آلومينا، على‌رغم نياز بالاى کشور، توليد بالاتر و سهم بازار بيشتر رقباى جهانى، به ويژه آمريکا، کانادا، روسيه، چين و شرکت‌هاى Dubal (آلومينيوم دبى) و Alba (آلومينيوم بحرين) در منطقه خليج هميشه فارس، که علاوه بر حجم تولید بالا، دارای محصولاتی با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب تر می باشند، برخی مشکلات در نظام بانکی کشور و سیاست های قیمت گذاری و بازاریابی، عدم کیفیت و بهره وری مناسب خطوط تولید کارخانجات که نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش فناوری و ارتقاء خطوط تولید کارخانه‌ها براساس پژوهش و تحقیقات علمی است، عدم انجام طرحهای پژوهشی کامل و کارآمد بدلیل عدم ارتباط موثر بین صنعتگران با تجربه و محققان دانشگاهی و يا عدم اعتماد صنعت به دانشگاه،

عدم مديريت صحيح سرمايه، تجهيزات و نيروي انساني تغيير بسيار سريع در فناوريها و استانداردهاي حاكم بر توليد آلومينيوم( افزايش راندمان انرژي، بهينه سازي فرآيندها، كاهش توليد آلاينده ها و .. )دور بودن فواصل مکانی  مراکز تحقیقاتی مرتبط با صنایع نیازمند به پژوهشهای کاربردی.

به همین منظور مرکز تحقیقات و فناوری  آلومينيوم در نظر دارد تا با تامين فرصت هايی برای صنعت  آلومينيوم کشور در راستای توجه به تجارب و دستاوردهای نوآورانه جهانی امکان بهره برداری مسئولانه از فناوری با حداقل مشکلات زیست محیطی  جهت تولید قطعات و آلیاژهای خاص آلومینیوم تقويت گرديده و بدين ترتيب فرآيند دستيابی به اهداف تعيين شده در دورنمای صنعت  آلومينيوم کشور تسهيل يابد. اين چشم انداز از طريق نزديک سازی انديشمندان، دانشجويان، و کارشناسان مجرب صنايع  آلومينيوم و تجميع و تضارب عقايد و آراء در فضای تفاهم برای شناسايی نيازهای پژوهشی-علمی صنعت  آلومينيوم و طراحی و اجرای برنامه های مناسب جهت تأمين دانش مورد نياز و فناوری های ضروری دنبال می شود.

2- خلاصه مديريتي

با توجه به استقرار صنایع بزرگ و منحصر بفرد بالادستی و صنایع متنوع و متعدد پایین دستی صنعت  آلومينيوم کشور در شهر صنعتی اراک و نیاز مبرم این صنایع به یک مرکز تحقیقاتی دانش بنیان بومی، دانشگاه صنعتی اراک بعنوان تنهاترین دانشگاه صنعتی استان درنظر دارد مرکز تحقیقات و فناوری  آلومينيوم را در قطب  آلومينيوم کشور یعنی شهر اراک راه اندازی کند. با عنایت به اینکه جهت ادامه حیات و بقاء در بازار گسترده و کاملا رقابتی  آلومينيوم در سطح جهانی و منطقه، نیاز به دستیابی به فناوریهای پیشرفته و انجام تحقیقاتی کاربردی بمنظور بومی سازی تکنولوژیهای روز جهانی می باشد. لذا مرکز تحقیقات و فناوری  آلومينيوم می تواند با توجه به مزیت همجواری با صنایع بزرگ تولیدی  آلومينيوم و بازار مصرف گسترده در صنایع پایین دستی آن زمینه سوددهی و رقابت پذیری را با شناسایی مشکلات صنایع تولیدی و ارائه فن آوریهای نوین برای آنها گامهای موثری در جهت پیشرفت صنعت  آلومينيوم کشور بر دارد. ضمنا مرکز در نظر دارد تا در کنار مباحث پژوهشی، نیروهای متخصص و کارآمد را برای صنایع  آلومينيوم استان و کشور تربیت کرده و دوره های آموزشی تخصصی را جهت صنعتگران و دانشگاهیان فراهم کند.

3- چشم‌انداز

این مرکز درنظر دارد با کمک دانشگاهها و صنایع مرتبط در افق 1404 به برترین مركز جامع و مرجع پژوهشي  کشور تبدیل شود که داراي قدرت توليد علم و فناوري در مرز علوم و تكنولوژيهای دنيا بوده و بدنبال  بومی سازی علوم در كليه زمينه هاي مرتبط با صنعت  آلومينيوم از اکتشاف، استحصال، تا ریخته گری،  آلیاژسازی و تولید قطعات نهایی و پیچیده  آلومينيومی  با تکنولوژیهای نوین با درنظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی در سطح کشور می باشد.

4- ماموريت یا رسالت

با توجه به استقرار صنایع بزرگ و منحصر بفرد بالادستی و صنایع متنوع و متعدد پایین دستی صنعت  آلومينيوم کشور در شهر صنعتی اراک و نیاز مبرم این صنایع به یک مرکز تحقیقاتی دانش بنیان بومی، دانشگاه صنعتی اراک بعنوان تنهاترین دانشگاه صنعتی استان درنظر دارد مرکز تحقیقات و فناوری  آلومينيوم را در قطب  آلومينيوم کشور یعنی شهر اراک راه اندازی کند.این مرکز متعهد است با بکارگیری اساتید مجرب، صنعتگران متخصص، دانشجویان و فارغ التحصیلان توانمند و استفاده از پتانسیلهای ارزشمند علمی و صنعتیگام های موثری در جهت خودکفایی و ارزش افزایی در صنعت  آلومينيوماستان و کشوربرداشته وعقب افتادگی های سالهای اخیر در مقایسه با کشورهای رقیب سنتی در این بخش راجبران نماید. برای این منظور با تامين فرصت هايی برای صنعت  آلومينيوم کشور در راستای توجه به تجارب و دستاوردهای نوآورانه جهانی، امکان بهره برداری مسئولانه از فناوری با حداقل مشکلات زیست محیطی  جهت تولید قطعات و آلیاژهای خاص  آلومينيوم تقويت گردد. در این راستا نزديک سازی انديشمندان، دانشجويان، و کارشناسان مجرب صنايع  آلومينيوم با هدف  تشریک مساعی، هم افزایی دانش و فناوری، شناسايی نيازهای پژوهشی-علمی صنعت  آلومينيوم،  طراحی و اجرای برنامه های مناسب جهت تأمين دانش مورد نياز و فناوری های ضروری و تربیت نیروهای متخصص و کارآمد مورد نیاز صنایع  آلومينيوم دنبال می شود.

 

5- ارزشهای محوری

– اعتقاد به حفظ جنبه های زیست محیطی

-اعتقاد به کار تیمی

– اعتقاد به صداقت علمی و اخلاق حرفه ای

– اعتقاد به محیط کاری سالم و ایمن

– اعتقاد به کارآفرینی در سطوح بالا

– اعتقاد به امانتداری در صیانت از اطلاعات محرمانه مشتریان

– اعتقاد به بالاترین کیفیت در ارائه خدمات پژوهشی، فناورانه و امثال آن

– اعتقاد به جلب اعتماد و رضایت صنایع و سازمانهای ذی نفع با برقراری ارتباطات برد- برد

– اعتقاد به توانایی نیروهای متخصص بومی

– تعهد به نوآوری و مشارکت گروهی در جهت حفظ و افزایش منافع ملی

 

6- اهداف

تفاهم در همکاری آموزشی-پژوهشی با صنعت  آلومينيوم و بهره برداری حداکثر از پتانسيل های علمی و اجرايی دانشگاه و صنعت در راستای ارائه خدمات پژوهشی مسؤلانه با رعايت ارزش های حرفه ای و با هدف تبديل يافته های پژوهش و دانش به فناوری و صنعت از اهداف اصلی و مهم مرکز تحقیقات و فناوری  آلومينيوم می باشد.

 

 • اهداف کلان
 • ارتقاء رتبه تولید آلومينيوم کشور در منطقه
 • توسعه و بومی سازی فناوری های پيشرفته در صنعت آلومينيوم
 • توسعه کمی و کیفی فناوریهای تولید آلومينيوم در مراحل مختلف
 • تربیت و توانمند سازی نیروهای متخصص و کار آمد در صنعت آلومينيوم
 • افزایش یهره وری در فرآیندهای تولید آلومينيوم
 • کاهش اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از مراحل مختلف آلومينيوم
 • ارتقاء فناوریهای تولید بمنظور کاهش مصرف انرژی
 • اهداف اختصاص
 • اهداف فناورانه : توسعه بومی و ارتقاء فناوریهای استخراج و تولید و افزایش بهره وری فناوریهای تولید.
 • اهداف آموزشی : توسعه دوره های آموزشی مرتبط با اکتشاف، استخراج ، تولید و شکل دهی.
 • اهداف نيروي انساني : تلاش در جهت جذب نیروهای متخصص و مجرب صنعتی و اساتید برجسته دانشگاهی در انجام پروژه های تحقیقاتی بصورت فعالیت پروژه های و همچنین تربیت نیروهای متخصص و ارتقا سطح دانش مرتبط برای نیروی انسانی شامل دانشجویان و نیروهای مبتدی صنعتی.
 • اهداف بازاريابي: مرکز درنظر دارد با انجام فعالیت های اولیه خود قادر به جذب پژوهشهای کاربردی صنایع وابسته به آلومينيوم باشد (مشخص شود كه قرار است اين كسب و كار در 10 سال آينده چه سهم از بازار را از آن خود كند)
 • اهداف توليدی: تقویت و تمرکز بر صنایع پایین دستی جهت افزایش بهره وری و سود آوری بیشتر و جلوگیری از خام فروشی از طریق بهینه سازی و کنترل روشهای مختلف تولیدی شامل ریخته گری، شکل دهی، ماشینکاری، جوشکاری، عملیات حرارتی، رنگ کاری و دیگر عملیات ثانویه جهت دستیابی به قطعاتی با کیفیت و دقت مناسب با حداقل هزینه و قابل رقابت با تولیدات کشورهای پیشرفته

7- سياست ها

 • ایجاد یک مرکز تحقیقات کلان و آینده نگر برای صنعت آلومينيوم با قدرت نقش آفرینی در سیاستگذاریهای کلان  آلومينيوم در کشور
 • جذب نيروهاي كارآمد
 • تربیت و پرورش نیروهای خلاق، مبتکر، متخصص و توانمند علمی و پژوهشی مورد نیاز صنایع آلومينيوم کشور
 • ايجاد زير ساخت هاي لازم براي همكاري بخشهاي مختلف در پيشبرد تحقيقات در صنعت آلومينيوم (تحقيقات كاربردي، توسعه اي و بنيادي)
 • تحقیق، تولید و ارائه مواد و فناوری های جدید در صنعت آلومينيوم و جهت دهی به پروژه ها و پایان نامه ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در جهت رفع نیاز های پژوهشی صنایع.
 • انتقال و بومی سازی دانش فنی
 • ايجاد شبكه آزمايشگاهي جامع در صنعت آلومينيوم
 • شناسایی کارشناسان مجرب صنایع و اساتید برجسته دانشگاه و ايجاد یک بانك اطلاعاتي قوی از پتانسیلهای صنایع آلومينيوم و دانشگاه های تخصصی کشور
 • انجام پروژه هاي مورد نياز صنايع اعم از: انجام پروژه های بین رشته ای مورد نیاز صنایع آلومينيوم ، تبدیل نتایج تحقیقات دانشگاهی به فناوری در صنعت  آلومينيوم ، انجام تحقیقات توسعه ای- کاربردی در راستای سیاست هاي صنایع   آلومينيوم ، توسعه و کاربرد فن آوري هاي نوین در صنعت   آلومينيوم ، بهبود کیفیت و افزایش راندمان تولید محصولات   آلومينيومی، توسعه محصولات جدید با ارزش افزوده بالا و آلیاژهای مختلف در صنعت   آلومينيوم
 • ايجاد شبكه همكاران بين المللي و زمينه تبادل دانش و فناوري دانشمند و فناور
 • ايجاد كنسرسيوم آموزشي و ايجاد توانايي ممتاز در پيشبرد اهداف آموزشي در صنعت آلومينيوم با مشاركت صنايع ذي نفع.

8- استراتژي مرکز

 • ايجاد توانايي ممتاز تشخيص راهبردهاي فني، مديريتي و اقتصادي برتر در توليد آلومينيوم
 • ايجاد توانايي ممتاز در تحليل، طراحي، بهينه سازي، نوآوري ، افزایش بهره وری و ایجاد مکانیزمهای بومي سازي در زمينه فرايندها، سيستمها و دستگاه ها مرتبط با صنعت آلومينيوم
 • ايجاد توانايي ممتاز در استفاده از نتایج تحقیقات دانشگاهی در رفع نیازهای فناورانه صنایع آلومينيوم کشور
 • ايجاد توانايي در تهيه و تدوين استانداردهاي ملی مورد نیاز صنایع آلومينيوم
 • ايجاد توانايي در بازاریابی جهت توسعه بازارهای داخلی و خارجی و افزایش صادارات صنایع آلومینیوم.
 • توانمندسازی نیروهای بومی جهت رفع نیازهای فن آورانه صنایع آلومینیم کشور.

9- برنامه‌های مرکز

9-1- بازاريابي

تجزيه و تحليل بازار

 • مشتريان
 • کلیه صنایع بالادستی و پایین دستی تولید آلومينيوم در استان مرکزی و کشور
 • سازمان صنعت، معدن و تجارت در زمینه های مرتبط به شناسایی و اکتشاف و استخراج معادن مرتبط با آلومينيوم مانند معادن بوکسیت
 • سازمان حفاظت محیط زیست
 • صنایع تولید فناورانه که از قطعات آلومينيومی استفاده می کنند همانند صنایع دفاعی، هوا و فضا و خودروسازی
محصولات نام شرکت
شمش آلومینیوم شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)
پروفیل آلومینیوم شرکت تولیدی صنعتی آلومینات
پروفیل آلومینیوم صنایع آلومینیوم پردیس (آلوم رول نوین)
ورق آلومینیوم شرکت نورد آلومینیوم
ورق و فویل آلومینیوم آلومینیوم پارس
مصنوعات آلومینیوم پارس آلومین
پروفیل آلومینیوم-ریخته گری شرکت متین آلومینیوم اراک
پروفیل آلومینیوم-شمش آلومینیوم شرکت پروفیل آلومینیوم نیکان
طراحی و ساخت قالب های اکستروژن صنایع آلومینیوم نوین
مصنوعات آلومینیوم کارخانه آلومینیوم فاز
پروفیل آلومینیوم شرکت صبا آلومینیوم
 • رقبا

مهمترین رقباي مرکز می توانند مراکز تحقیق و توسعه شرکتهای بزرگ فعال در زمینه تولید آلومینیم باشند.

 • نقاط ضعف و قوت رقبا چيست؟

مراکز مستقر در شرکتهای  آلومينيومی تنها در راستای نیازهای آن شرکت فعالیت کرده و ارتباط چندان قویی با مراکز علمی معتبر همچون دانشگاه ها و پژوهشکده ها ندارند، لذا در فعالیتهای تحقیقاتی خود مرزهای علمی و تکنولوژیهای نوین تولید کمتر مورد توجه قرار می گیرد. بطوریکه نتایج و تجربیات این فعالیتهای نیز تنها در همان شرکتها باقی مانده و گاهاً یک فعالیت تحقیقاتی در چندین شرکت بصورت موازی انجام می گیرد، که این مطلب هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند. ولی به دلیل بررسی تخصصی مشکلات و تجربه های ارزنده ای که در این مراکز وجود دارد می توان با تجمیع این فعالیتهای پژوهشی در قالب مرکز تحقیقات علاوه بر جلوگیری از دوباره کاری زمینه انجام تحقیقات پیشرفته تر بر اساس تجربیات گذشته فراهم می گردد.

 • برنامه‌ زمان‌بندي مرکز

مرکز در نظر دارد در دو سال اول فعالیت خود بیشتر بر رفع نیازهای فن آورانه صنایع آلومینیم استان متمرکز شده و در سالهای بعد به مشکلات صنایع آلومینیم کشور و منطقه پاسخ دهد. در ادامه مراحل توسعه ای و در صورت استقبال مناسب صنایع آلومینیمی و همکاری صنایع و دانشگاه های مرتبط  مرکز در نظر دارد به یک پژوهشکده آلومینیم موفق در کشور و منطقه تبدیل گردد.

9-2- برنامه عملياتي مرکز

 • بررسی و شناسايی نيازهای پژوهشی صنایع آلومينيوم
 • انجام طرح‌های پژوهشی،کاربردی و توسعه ای صنایع آلومينيوم
 • فراهم آوردن امکانات لازم و متناسب با فعاليتهای پژوهشی مربوط
 • انجام خدمات مشاوره علمی و فنی در زمينه آلومينيوم و آلیاژهای آن
 • برگزاری همايشهای علمی و بين المللی در زمينه آلومينيوم و آلیاژهای آن
 • برگزاری نمایشگاه های تخصصی و معرفی محصولات کارخانجات تولیدی و بازاریابی داخلی و خارجی
 • همکاری در انجام پروژه های تحقيقاتي-دانشجويی در راستای اهداف مرکز و پرورش توانمندسازی نیروها و متخصصان مورد نیاز صنایع.
 • انتشار نتايج تحقيقات و معرفی صنایع آلومينيوم به صورت مجله، کتاب، ديسکت و نظاير آن.
 • انجام فعاليتهای ضروری بمنظور بکارگيری نتايج پژوهشهای انجام شده در سطح کشور.
 • برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با استخراج، شبیه سازی، ساخت و تولید قطعات مختلف صنایع آلومينيوم.
 • تقویت و تمرکز بر صنایع پایین دستی جهت افزایش بهره وری و سود آوری بیشتر و جلوگیری از خام فروشی از طریق بهینه سازی و کنترل روشهای مختلف تولیدی شامل ریخته گری، شکل دهی، ماشینکاری، جوشکاری، عملیات حرارتی، رنگ کاری و دیگر عملیات ثانویه جهت دستیابی به قطعاتی با کیفیت و دقت مناسب با حداقل هزینه و قابل رقابت با تولیدات کشورهای پیشرفته.
 • بالفعل کردن مزیت همجواری با صنایع بالا دستی جهت بهره گیری از مواد اولیه بومی و ارزان قیمت تر با برقراری ارتباط مستحکم تر بین صنایع بالادستی و پایین دستی آلومينيوم و تعامل سازنده بین آنها
 • افزایش بهره وری در استخراج، فرآوری و تولید آلومينيوم خام
 • بومی سازی و ارتقاء فن آوری های نوین در تولید آلومينيوم و آلیاژسازی آن با حداقل هزینه و بالاترین کیفیت.
 • انجام تحقیقات گسترده در زمینه مشکلات زیست محیطی آلومينيوم در  بخشهای مختلف اکتشاف،  فرآوری، ریخته گری و عملیات ثانویه و تلاش در جهت حداقل کردن مشکلات زیست محیطی این صنعت با همکاری دانشگاهیان، صنعتگران و سازمان محیط زیست.
 • لزوم تغيير رويكرد از خام فروشي به توليد قطعات كاربردي با ارزش افزوده چندين برابر.
 • برآورد فضاي مورد نياز مرکز تحقیقات

هم اکنون محل در نظر گرفته شده جهت مرکز تحقیقات و فن آوری  آلومينيوم واحدی است مستقل به مساحت 240 مترمربع در دو طبقه واقع در دانشگاه صنعتی اراک که این مرکز می تواند از تجهیزات موجود در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و نیز آزمایشگاه های تحقیقاتی برخی از صنایع بزرگ آلومینیم شهر اراک بهره مند شود. ضمن اینکه مرکز در نظر دارد در مراحل توسعه ای خود و با حمایت صنایع مرتبط استان اقدام به راه اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی تخصصی آلومینیم  نمائید.

9-3- برنامه نيروي انساني

 

نیروهای انسانی مورد استفاده در مرکز بیشتر شامل متخصصان صنایع، اساتید دانشگاه، مدیران و کارشناسان مراکز تحقیق و توسعه صنایع استان و همچنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی علاقه مند به حوزه فعالیت در زمینه آلومینیم می باشند. که هزینه اغلب این پرسنل از طریق انجام طرحهای تحقیقاتی مرکز و بالاسریهای مربوط به آن تامین می گردد.

 • ساختار سازماني

مرکز تحقیقات و فن آوری آلومینیم شامل دو گروه پژوهشی مستقل “فرآوری و محیط زیست آلومینیم ” و ” قطعه زنی آلومینیم ” می باشد. که مدیریت مالی و اداری، آزمایشگاه های تحقیقاتی و کنترل کیفیت و مرکز آموزش و اطلاع رسانی بعنوان بخشهای مهم دیگر در زیر مجموعه مرکز و زیر نظر رئیس مرکز تحقیقات فعالیت می کند.  در شکل زیر چارت سازمانی پیشنهادی مرکز تحقیقات و فن آوری ارائه شده است.

*

10-نقشه راه

در ادامه نقشه راه مرکز شامل نقاط ضعف و بیان برخی مشکلات صنایع آلومینیم کشور به تفکیک گروه های پژوهشی و زمینه های تحقیقاتی ارائه شده است. علاوه بر این در این سند و نقشه برنامه های راهبردی، و برخی پروژه های در حال انجام و پیشنهادی ارائه شده است.

تامين فرصت هايی برای صنعت آلومینیم کشور در راستای توجه به تجارب و دستاوردهای نوآورانه جهانی تا امکان بهره برداری مسئولانه از فناوری تقويت گرديده و بدين ترتيب فرآيند دستيابی به اهداف تعيين شده در دورنمای صنعت آلومینیم کشور تسهيل يابد.

اين چشم انداز از طريق نزديک سازی انديشمندان، دانشجويان، و کارشناسان مجرب صنايع آلومینیم و تجميع و تضارب عقايد و آراء در فضای تفاهم برای شناسايی نيازهای پژوهشی-علمی صنعت آلومینیم و طراحی و اجرای برنامه های مناسب جهت تأمين دانش مورد نياز و فناوری های ضروری دنبال می شود.

 

هدف اصلی مرکز تحقیقات و فن آوری آلومینیم

تفاهم در همکاری آموزشی-پژوهشی با صنعت آلومینیم و بهره برداری حداکثر از پتانسيل های علمی و اجرايی دانشگاه و صنعت در راستای ارائه خدمات پژوهشی مسؤلانه با رعايت ارزش های حرفه ای و با هدف تبديل يافته های پژوهش و دانش به فناوری و صنعت است.

برخی از وظايف و فعالیتهای پیش بینی شده برای مرکز تحقیقات آلومینیم

1- بررسی و شناسايی نيازهای پژوهشی

2- انجام طرح‌های پژوهشی،کاربردی و توسعه ای

3- فراهم آوردن امکانات لازم و متناسب با فعاليتهای پژوهشی مربوط

4- انجام خدمات مشاوره علمی و فنی در زمينه آلومینیم و آلیاژهای آن

5- برگزاری همايشهای علمی و بين المللی در زمينه آلومینیم و آلیاژهای آن

6- برگزاری نمایشگاه های تخصصی و معرفی محصولات کارخانجات تولیدی و بازاریابی داخلی و خارجی

7- همکاری در انجام پروژه های تحقيقاتي-دانشجويی در راستای اهداف مرکز و پرورش توانمندسازی نیروها و متخصصان مورد نیاز صنایع

8- انتشار نتايج تحقيقات و معرفی صنایع آلومینیم به صورت مجله، کتاب، ديسکت و نظاير آن

9- انجام فعاليتهای ضروری بمنظور بکارگيری نتايج پژوهشهای انجام شده در سطح کشور

10- برگزاری دوره های آموزشی مرتبط

11- تقویت و تمرکز بر صنایع پایین دستی جهت افزایش بهره وری و سود آوری بیشتر و جلوگیری از خام فروشی از طریق:

بهینه سازی و کنترل روشهای مختلف تولیدی شامل ریخته گری، شکل دهی، ماشینکاری، جوشکاری، عملیات حرارتی، رنگ کاری و دیگر عملیات ثانویه جهت دستیابی به قطعاتی با کیفیت و دقت مناسب با حداقل هزینه و قابل رقابت با تولیدات کشورهای پیشرفته

 

گروه های پژوهشی مرکز تحقیقات و فن آوری آلومینیم

*

*

پژوهشکده آلومینیم

دانشگاه صنعتی اراک بعنوان تنهاترین دانشگاه صنعتی و تخصصی استان مرکزی در نظر دارد پژوهشکده آلومینیم را در قطب آلومینیم کشور یعنی شهر اراک با همکاری بزرگترین شرکت تولید کننده آلومینیم کشور یعنی شرکت ایرالکو و همیاری دیگر دانشگاه ها و صنایع علاقه مند راه اندازی کند. پژوهشکده آلومینیم قرار است به عنوان تشکیلاتی لازم و ضروری جهت گسترش کیفی و کمی فعالیت های مشترک دانشگاه و صنايع  آلومینیم  نقش ایفا کرده و بمنظور پاسخ به نيازهاي پژوهش و فناوری و همچنین آموزشی در صنعت  آلومینیم  با همکاری شرکت ایرالکو در دانشگاه صنعتی اراک تاسیس گردد. امید است پس از طی مراحل رشد از مرکز تحقیقات فناوری آلومینیم به این پژوهشكده، پژوهشكده آلومینیم بتواند پاسخگوي نيازهاي گسترده و به رشد پژوهشي، آزمایشگاهی و کنترل کیفیت محصولات و آموزشي صنايع مرتبط باشد.

دانشگاه صنعتی اراک و صنایع بزرگ همکار در نظر دارد در یک سیر تکاملی منطقی و علمی مرکز تحقیقات و فناوری آلومینیم را در مدت زمان کوتاهی با توجه به عملکردهای علمی و پژوهشی خود به یک پژوهشکده آلومینیم تبدیل کند.

خدمات آزمایشگاهی

كليه تجهيزات آزمايشگاهي موجود در آزمايشگاه مركزي، دانشكده ها (مانند مهندسی مهندسی مکانیک) توسط پژوهشكده آلومینیم قابل استفاده هستند. به علاوه اين پژوهشكده برخي تجهيزات آزمايشگاهي كه كاربرد بيشتري در تحقيقات صنعت آلومینیم دارند را بایستی به طور اختصاصي با همکاری دیگر اعضای پژوهشکده تهیه و در اختیار آزمایشگاه تخصصی پژوهشکده آلومینیم قرار گیرد.

همچنین بایستی تفاهمهای جهت استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی تعدادی از شرکت های همکار صورت گیرد.

برگزاری میزگرد صنعت

هدف از برگزاری میزگردهای صنعت ایجاد تعامل مستمر و هم اندیشی بین پژوهشکده  آلومینیم  و صنایع مطرح  آلومینیم  کشور می باشد. متخصصان صنعت آلومینیم و اعضای هیأت علمی مرتبط دانشگاه ها در طول یک نیمروز به تبادل اطلاعات و بحث و بررسی در مورد مسائل مشترک و راهکارهای همکاری می پردازند. در عین حال این نشست ها به صنایع نیز کمک می کند تا به تبادل اطلاعات و دستاوردها با یکدیگر بپردازند. برگزاری این نشست ها که همراه با سخنرانی های تخصصی توسط صاحبنظران صنعت و دانشگاه می باشد از برنامه های مهم مرکز تحقیقات و پژوهشکده جهت بررسی دقیق، تخصصی و علمی مسائل و مشکلات صنایع آلومینیم و ارائه راهکارهای مناسب در این راستا بصورت فصلی می باشد.

 

بخشهاي پيشنهادي مرکز تحقیقات آلومینیم

 • واحد آموزش
  • برگزاری دوره های آموزشی علمی و تخصصي
  • برگزاري دوره هاي آموزشي نرم افزارهاي مرتبط
 • واحد پژوهش
  • شناسايی و رفع نيازهای پژوهشی صنايع
  • برگزاري كنفرانسها و همايشهاي ملي و بين المللي
  • هدايت و حمايت از پروژه ها،‌ پايان نامه و رساله هاي كاربردي در راستاي رفع نيازهاي تحقيقاتي و توسعه اي صنايع آلومينيم
  • ارائه گواهينامه معتبر كيفيت محصولات توليدي صنايع آلومينيم مورد بررسي در آزمايشگاههاي تحقيقاتي
 • واحد آزمايشگاهها
 • آزمايشگاه تحقيقاتي عمل آوري، آلياژ سازي، ريخته گري و انجماد آلومينيم
 • آزمايشگاه تحقيقاتي شكل دهي و قالب سازي
 • آزمايشگاه تحقيقاتي ماشينكاري و پرداختكاري و .
 • آزمايشگاه تحقيقاتي جوشكاري و اتصالات
 • آزمايشگاه تحقيقاتي عمليات حرارتي و ثانويه
 • آزمايشگاه تحقيقاتي خواص مكانيكي و ميكروساختاري
 • آزمايشگاه تحقيقاتي شبيه سازي و بهينه سازي

 

 • واحد مستندسازي،‌ روابط عمومي و اطلاع رساني
 • شناسايي و معرفي قابليت هاي  صنايع مختلف آلومينيم
 • شناسايي و معرفي قابليت هاي  مراكز پژوهشي-علمي و دانشگاهي
 • بازاريابي و معرفي محصولات به صنايع پايين دستي و مصرف كنندگان

خدمات ارائه شونده در پژوهشکده آلومینیوم را می توان به سه گروه اصلی تقسیم نمود:

۱- مشاوره صنعتی در زمینه آلومینیوم به مجموعه گسترده‌ای از شرکت ها و واحدهای صنعتی که آزمایش‌ های متداول متالورژی، فیزیکی و شیمیایی، مکانیکی و استخراجی و تهیه شناسنامه فنی قطعات آلومینیومی را شامل می گردد.

۲- پروژه های پژوهشی کوتاه مدت که عمدتاً بررسی علل تخریب، تعیین عمر باقی مانده، شکست و خوردگی قطعات مورد استفاده در ماشین سازی و صنایع آلومینیوم را شامل می شود. علاوه بر آن تدوین دانش فنی و فناوری تولید قطعات جزو این گروه از پروژه های کوتاه مدت مرکز محسوب می گردند.

۳- پروژه های پژوهشی که معمولاً به دو صورت به مرکز ارائه می شوند:

الف) پروژه هایی که از طرف سازمان‌ ها و یا شرکت ها و صنایع مختلف مطرح شده و دستاوردهای آن مستقیماً در واحد مربوطه مورد استفاده قرار می گیرند شامل پروژه هایی نظیر افزایش عمر قطعات، بهینه سازی آلیاژ و ترکیبات شیمیایی جهت دستیابی به خواص مورد نظر و دستیابی به آلیاژهای جدید مهندسی و مشاوره های فنی.

ب) پروژه های پژوهشی که توسط مرکز تعریف شده و عمدتاً در زمینه طراحی و ساخت محصولات جدید، جایگزینی مواد داخلی به جای مواد خارجی و مشابه آن است.

مشخصات مديران (شامل مديران ستادي و گروه هاي پژوهشی و آموزشی)

ردیف عنوان پست سازمانی نام و نام خانوادگی تاریخ انتصاب آخرین مدرک تحصیلی رشته تحصيلي مرتبه علمی پایه سابقه فعالیت در موسسه (به سال) ملاحظات
1 مدیر گروه فراوری و محیط زیست دکتر مصطفی یوسفی راد 11/11/95 دکتری زمین شناسی  دانشیار 12  
2 مدیر گروه شکل دهی دکتر حامد دیلمی عضدی 11/11/95 دکتری  مهندسی مکانیک استادیار 14    
3 رئیس مرکز دکتر حمیدرضا رضایی آشتیانی 7/10/95 دکتری  مهندسی مکانیک استادیار 10